Gyermek születik

A rendszeressé váló méhösszehúzódások (először szülőnőknél 3-5 percenként, többedik alkalommal szülőknél 5-7 percenként) figyelmeztetnek arra, hogy ideje elindulni a választott kórházba. (Természetesen az indulás időpontjának a megállapításakor tekintettel kell lenni a kórház lakásunktól való távolságára.) A szülés kezdetének gyakori jele a magzatvíz elfolyása is. Ha ez már meglévő méhösszehúzódások mellett következnek be, akkor már mindenképpen útra kell kelni. De akkor is indokolt felkeresni a kórházat, vagy a szülésszel konzultálni, ha a várandós nő aggódik vagy nyugtalanná válik, függetlenül a méhösszehúzódások gyakoriságától.

 

 

A szülés szakaszai

 

  1. Tágulási szak.

Három részre tagolódik. Az első a passzív szakasz, amikor a méhösszehúzódások rendszertelenek, kevésbé erősek. Ezalatt a méhszáj két ujjnyira tágul. Az aktív szakaszban rendszereződnek az összehúzódások, erőteljessé válnak és a méhszáj eléri a kb. négy ujjnyi tágasságot. Az intenzív szakot a legerősebb, 1,5 – 2 percenként jelentkező méhösszehúzódások jellemzik. Végére a méhszáj teljesen kinyílik, hogy utat engedjen a kisbabának. Az intenzív méhösszehúzódások jelzik a szülőnő számára, hogy itt az idő túllépni önmagán, teljesítőképességének határain és teljesen megnyitni magát a gyermek számára. Ez igen jellemformáló helyzet minden nő számára, amelyből később is sokat meríthetünk. Így ír erről egy szülésznő: „Teljesen le vagyok nyűgözve. Semmi szükség arra, hogy tanítsam a vajúdó nőt. Egyedül dolgozik az életéért. Nem is kell megérintenem… Teremtő, találékony és életteli. Az után nyúl, ami kell neki. Kimerült, s mégis olyan életerős. … Gyönyörű maga az élet, amelyet éppen világra hoz. Már nem kérdezi tőlem, hogy mennyi az idő, hogy fiú-e vagy lány a gyermek, vagy hogy mekkora a súlya. Egyszerűen csak sír az örömtől.”

 

  1. Kitolási szak.

A tágulási szakasz végére a méhszáj teljesen kinyílik és a magzat koponyája a medencebemeneten áthaladva a medence üregbe kerül. Mélyebbre jutva a koponya úgy forog, hogy a baba arca hátrafelé, a keresztcsont irányába tekint. Ekkor a szülőnő igen erős nyomást érez a végbelén és nem tehet mást, mint hogy ki akarja tolni a gyermeket. Ez a nyomáskényszer sokszorosa annak, mint amikor azért sietünk a vécére, hogy nagydolgunkat végezzük. Természetesen több összehúzódás szükséges, hogy a baba a szülőcsatornán áthaladva legyőzze a szövetek ellenállását és a világra jöjjön. Ekkor van nagy jelentősége az előzetesen végzett gátmasszázsnak és a málnalevél tea fogyasztásának. Az újabb szüléseknél nő az esélye annak, hogy a kitolási szak gyorsabb lefolyású lesz, mivel az izomzat már átengedett egy kisbabát. Ez lelki szinten is érvényes: a szülőnő emlékszik rá, hogy az előző szülésénél is elegendő hely volt a baba számára, és immár tudva tudja: a méhszáj képes akkorára nyílni, hogy a babát kiengedje.

 

III. Lepényi szak.

A baba megszületése után a méhen belül megváltozik a nyomás. Ez a méhlepény leválásához, majd „megszületéséhez” vezet. Kórházi körülmények között ez általában fél óra alatt lezajlik, és a „babaház” egy kisebb nyomásra világra kerül.

 

  1. Lepényi szak utáni szakasz.

Egy ideje a kórházakban már lehetőséget adnak arra, hogy szülést követő két órát az új család együtt tölthesse. Ez az első közös, ismerkedési idejük.

 

 

A szülőnő alapvető igényei vajúdás és szülés között

 

  1. Legmagasabb szintű szülészeti szakellátásban részesüljön. Nemcsak a mit, hanem a hogyan is fontos!
  2. Intimitás igénye: bensőséges kapcsolat, háborítatlan körülmények, gyengédség, odafigyelés.
  3. Biztonság: „Az a nő, aki megbízik a testében és biztonságban érzi magát, ellazul. Az ellazulás pedig elősegíti, hogy a vajúdás menjen a maga útján, és hogy a test természetes fájdalomcsillapító hormonjai szétáradjanak. Besötétített, csöndes, védett helyen, meleg, támaszadó társakkal sikeresen fog vajúdni, fájdalmát pedig szertefoszlatja a természetesség és az erő megtapasztalása, és az, hogy úgy érzi, minden a helyén van.” (Penny Armstrong – Sheryl Feldman: A születés művészete.)
  4. Optimális társas támasz: „Minden nőnek, aki belépett a szülészeti osztályra, azt kell éreznie, hogy barátok veszik körül, akik szívesen vannak vele és segítik.” (Ferdinand Lamaze)

A szülés pszichoszomatikáját kutató vizsgálatok egyértelműen alátámasztották, hogy az optimális társas támasz alacsonyabb szorongás-szintet eredményez. Ennek következtében ritkábban fordul elő magzati retardáció, szorosabb a magzathoz fűződő érzelmi kötődés, ritkább a szülés utáni depresszió, kevesebb császármetszést kell végezni, alacsonyabb az újszülötthalál, s rövidebb ideig tart a vajúdás. A szülőnővel való törődés, a tapintatos figyelem tehát bőséges gyümölcsöt terem.

 

 

A záróizmok törvénye

 

Mint testünk összes záróizma, a méhszáj is intim környezetben működik a legmegfelelőbben. A záróizmok nem engedelmeskednek parancsoknak és a környezeti hatásokra képesek makacsul bezáródni. Megfigyelték, hogy a száj és az állkapocs ellazulása közvetlen kapcsolatban áll a méhszáj, a hüvely és a végbél teljes mértékű kinyílásának a képességével.

A száj és az állkapocs ellazulását elősegíti:

– Nevetés. Tudom, nem könnyű egy vajúdó asszonyt nevetésre bírni, de ha a szülés derűs, oldott légkörben zajlik, egy-egy mosoly is szinte csodákra képes.

– Mély hangok kiadása

– Éneklés. Sokszor látjuk, hogy a vajúdó önkéntelenül is dúdol az összehúzódások alatt.

– Csókolózás

– Lassú, mély légzés

– Hányás. Bár önmagában kellemetlen kísérő lehet, mégis ezalatt a száj és a torok önkéntelenül is ellazult állapotba kerül. Először szülőknél figyelhető meg leginkább, hogy kb. három ujjnyi méhszájtágulásnál a vajúdást hányás kíséri, amely után hamarosan bekövetkezik a szülés. Ilyenkor biztatjuk a kismamát a kitartásra, hiszen a csatornák megnyílása jelzi a méhszáj megnyílását is. Kezdetben az erős összehúzódások könnyeket fakaszthatnak, majd a méh nyomására húgyhólyag is többször ürül. Később az egyre erősebbé váló összehúzódásokat hányás kísérheti, majd elfolyik a magzatvíz és a teljesen nyitott szülőcsatornában „készen áll” a kisbaba a megszületésre. Ha a kismama eközben ráérez a vajúdás ízére, megtapasztalja, hogy miközben a szülés nagy munkáját végzi, a szükséges erőt is megkapja ehhez.

 

 

További segítő tényezők

 

  1. Kimondott szavak a félelem oldására (társ, segítők)
  2. Pozitív hozzáállás, hála érzésének kialakítása
  3. Víz, mint segítő közeg. Bő két ujjnyi méhszájtágasságnál ajánlott, lazító és fájdalomcsillapító hatású.
  4. Megfelelő testhelyzet felvétele
  5. Kényelmi eszközök használata
  6. Aromaterápia vajúdás és szülés alatt (aromamécses, masszírozás, illóolajos fürdő, illóolajos borogatás). A szüléshez használható illóolajok: levendula, jázmin, rózsa, ylang-ylang, muskotályos zsálya bázisolajban (jojoba, avokádó vagy búzacsíra) feloldva.

 

 

Lelki, szellemi ráhangolódás

 

A hitüket megélő keresztények a gyermekben Isten ajándékát, áldását látják. Éppen ezért már a „gólyahír” észlelésétől gyakran hálát adnak a magzatért, dicsőítik ezért az Élet Urát, s bátran imádkoznak nemcsak a pocaklakóért és az édesanyáért, hanem akár már jó előre a vajúdás és szülés minden egyes mozzanatáért is. Például így:

„Mennyei Atyám, köszönetet mondok várandósságomért, és hogy végig velem voltál.

Hiszem és vallom, hogy szülésem áldott, Téged dicsőítő esemény lesz életemben. Kérlek, add, hogy a magzat tökéletesen helyezkedjen a méhemben és úgy forogjon, ahogy azt Te eltervezted. A köldökzsinór és a méhlepény is helyezkedjen és működjön megfelelően. Adj békességet és nyugalmat, és távoztass el minden félelmet. Add, hogy a magzatburok a megfelelő időben repedjen meg és méhem működésbe lépjen, összhangban a Te akaratoddal. Add, hogy komplikációmentes, háborítatlan szülésem legyen, és őrizd meg gátam épségét. Add, hogy testem ellazult legyen, s a méhszájam úgy táguljon ki, hogy a megfelelő időben kiengedje a magzatot.

Áldd meg mindazokat, akik segédkeznek magzatunk világra jövetelénél, és dicsőítsd meg nevedet.

Köszönöm, hogy meghallgatsz és cselekszel. Tied legyen minden dicsőség! Amen”

 

* * *

Az újszülött megérkezése az örömök mellett új kérdéseket, olykor aggodalmakat is felvet. Napjaink bizonytalan gazdasági-társadalmi körülményei közepette sokakban felmerül, hogy elő tudják-e teremteni mindazokat az anyagiakat, amelyek egy gyermek felneveléséhez szükségesek. A gyakorló keresztények ilyenkor erőt meríthetnek a Szentírás e szavaiból: „Ne aggódjatok tehát és ne mondogassátok: `Mit együnk?’, vagy: `Mit igyunk?’, vagy: `Mibe öltözködjünk?’ … Tudja a ti mennyei Atyátok, hogy mindezekre szükségetek van. Keressétek először az Isten országát és annak igazságát, és mindezt megkapjátok hozzá. Ne aggódjatok tehát a holnapért; a holnap majd aggódik önmagáért. Elég a mának a maga baja” (Máté evangéliuma, 6, 31-34).

Öt gyermek édesanyjaként elmondhatom, jóllehet, anyagiak miatt voltak, s vannak időnként nehezebb időszakaink is, azonban mindig megtapasztaljuk a régi igazságot: ahova az Isten báránykát ad, ad hozzá való legelőt is.

 

Szulovszky Szilvia

szülésznő, védőnő, laktációs szaktanácsadó